Temizlik Yaparken

Evinizi temizlemeye karar verdiğiniz zaman planlı hareket etmelisiniz. Odaları temizlemeye arka taraftan başlayıp kapıya doğru gelmelisiniz. Duvarları da yukardan aşağı doğru temizlemelisiniz.

Evi Temizlerken

Evinizi kıyı köşe temizlemeye karar verdiyseniz, yorucu saatler geçireceksiniz. Temizlik yaparken müzik dinlemeyi ihmal etmeyin. Hareketli müzik parçaları enerjinizi artırır. İşlerinizi daha çabuk ve daha kolay yaparsınız.

İpeklilerde Temizlik 

İpekli kumaşlar ya da yıkanmayan kumaşlar üzerinde oluşan su lekesini çıkarmak için bir çaydanlıkta su kaynatın. Kumaşın lekeli kısmını buhara tutun ve leke kayboluncaya kadar bekleyin.

Lekelerin Temizliğinde 

Lekeleri uzun süre bekletmekten kaçınmalısınız. Yağlı lekelere hemen talk pudrası ya da nişasta serpin. On dakika bekledikten sonra lekenin üzerindeki tozları alın. Leke çıkarıcı uygulayacağınız zaman, uygulamaya lekenin dış kısmından başlayın.

Sigara Kokusundan Kurtulmak 

Giysilerinize sigara kokusunun sinmesi sizi rahatsız eder. Giysileri havalandırmakla da bu kokudan kolay kolay kurtulamazsınız. Siz en iyisi sigara kokusu sinmiş giysileri bir temiz çarşafla birlikte kurutucuda beş dakika tutun. Kokudan eser kalmayacak.

Çevremiz gözle göremediğimiz bakterilerle, asalaklarla dolu. Mesela yanağınızı koyduğunuz yastık sekiz ayaklı canavarlara ev sahipliği yapıyor.

Halılarımız ise gözle görülmeyen binlerce döküntüyle dolu: Saç, deri döküntüleri, kepek, tekstil lifleri, böcek kalıntıları, polenler milyonlarca partikül ve daha neler neler...

Mikroskobik kameralarla insan elinin üzerinde oluşan ter taneciklerini de görmek mümkün. Bir saatlik bir çalışmanın ardından insan eli terliyor.

Deterjan baloncukları, saç telinin 500'de 1'i kalınlığında. Bu baloncuklar, gözle görülebilen en ince oluşumlar.

Halılar

Halılar, saç, deri döküntüleri, elbise ve eşyalardan düşen tekstil lifleriyle dolu. Evde sakar bir kocanız varsa ve halıların üzerine sigara ateşi düşürüyorsa; Yanıklarından kurtulmak için yanık yerlerin üzerine zımpara kağıdı ile dairesel hareketler yapın... Hem halınızda derin bir yanık olmayacak, hem de eski desenini koruyacaktır

Eskimiş Şişelikler

Evinizde kullanmadığınız bir şişelik varsa, bunu atmayın. Kapının kenarına koyun. Çamurlu ayakkabıları, botları şişeliğe yerleştirebilirsiniz. Daha sonra ayakkabıları buradan alıp temizledikten sonra dolaba kaldırırsınız.

Kedilerin Tüyleri

Evinizde kedi besliyorsanız, tüyleri yüzünden sıkıntı çekiyor olmalısınız. Elektrik süpürgesiyle tüyleri almak çok zor hatta olanaksız. Siz en iyisi kedinizin tüylerini fırçaladığınız fırçayı kullanın. Bununla, kanapeleri, koltukları fırçalayın.

Fincanların Dipleri

Kahve fincanlarının diplerinde kahve lekesi kalabilir. Bu lekeleri çıkarmak için nemli bir sünger üzerine biraz kabartma tozu serpin. Sonra bununla lekeli kısımları silin. Biraz bekledikten sonra işlemi tekrarlayın. Lekelerden iz kalmayacak.

Temizlikte Süngerin Önemi

Bir yere bir şey döküldüğü zaman elimiz hemen kâğıt havlulara gidiyor. Oysa kâğıt havlu yerine sünger kullanırsak, kâğıt havlu masrafımız azalır. Üstelik süngerle temizlemek çok daha kolay ve etkilidir.

Mutfak Tezgahında Temizlik

Mutfak tezgahınızın üzerindeki lekelerden kurtulmak için, içine tuz ve limon suyu kattığınız bir miktar suyla silmeniz yeterlidir. Tezgahınız üzerindeki lekelerden kurtulduğunuz gibi mis gibi de kokacaktır.

Kızartma Yağı İçin

Patates ya da patlıcan kızartmalarında yağın sıçraması doğaldır, çünkü ne kadar kurularsanız kurulayın, bu iki sebzenin saldığı su yağın sıçramasına neden olur. Bunun için de her ihtimale karşı yağa bayat ekmek kabuğu koyun.

Vişne Lekesinin Temizliği

Kolay kolay çıkmayacağını düşündüğünüz vişne lekesini ipekli kumaşlarda ispirtolu pamuğu lekenin üzerine tamponlayıp, ılık suyla durulayarak, beyaz pamuklularda ise sabunla yıkadıktan sonra bir gece süte batırıp durulayarak çıkarabilirsiniz.