İyi Bir Temizlik İçin

Temizlik konusundaki olumsuz tutum ve yaklaşımları değiştirmenin zamanı geldi. Kolay bir planlama ve bazı pratik önerilerle temizliğe girişebilir, gözünüzde büyüyen temizliğe yavaş yavaş başlayabilirsiniz.

Yapacağınız temizliğin çok eğlenceli olmasını ya da hangi lekenin nasıl çıkacağını öğrenmek isteyebilirsiniz. Simetrik bir insansanız ve her şeyiniz programlıysa iyi bir temizlik planına ihtiyaç duyabilirsiniz.

İyi Bir Temizlik İçin Keşif Turu

Öncelikle Temizliğe başlamadan önce hangi odanın nasıl bir düzenleme ve temizlik operasyonu gerektirdiğini belirleyin. Örneğin perde ve halılar yıkanacak mı, dolap içleri ve zeminin temizlenmesi gerekiyor mu?

Keşif turunu evin tüm odalarına uyguladıktan sonra benzer ya da aynı işlemleri gruplayın. Örneğin perdeleri aynı anda kuru temizlemeye, halıları da yıkamaya verebilirsiniz. Bunun için mahallenizdeki bir kuru temizleme ya da halı yıkamacıdan destek alabileceğiniz gibi internetten de fiyat karşılaştırması yaparak uygun firmaları belirleyebilirsiniz.

Temizlikte Plan

Nereyi hangi günlerde temizleyeceğinize dair bir plan oluşturun. Bunun için haftalık plan ya da aylık plan yapabilirsiniz. Hafta içi çalışıyorsanız sizin için aylık programlama daha etkin olabilir.

Planda evin hangi bölümünü nasıl ve kaçar dakikalık periyotlarda temizleyeceğinize yer verin. Böylece unuttuğunuz ya da atladığınız detaylar olmayacağı gibi kendinizi yormadan temizliğin üstesinden gelebilirsiniz.

İyi Bir Temizlik İçin Yardım

Yakınlarınız, eşiniz ve çocuklarınızdan tüm samimiyetinizi ortaya koyarak yardım alabilirsiniz. Konuşmanız etkili olursa, sizi reddetmeleri de zor olacaktır. Örneğin ortalığı toparlama, ince köşeleri temizleme konusunda çocuklar genellikle çok başarılıdır.

Temizlikte Malzemeler

Vakti en etkili şekilde kullanmak istiyorsanız keşif turundan hemen sonra ihtiyaç duyacağınız temizlik malzemelerinin listesini yapın ve en kısa zamanda ertelemeden temin etmeye özen gösterin.

Temizlik yaparken en fazla vakit çalan şeylerden biri doğru gerecin evde bulunmuyor oluşu ya da uygun temizleyicinin bitmiş olması. Yeni bir deterjan y ada gereç satın almak üzere markete gitmek ise çok büyük vakit kaybı olabiliyor.

Temizlik İçin Doğal Malzemeler


İyi bir temizlik yapmak için zararlı kimyasalları kullanmak gerekmiyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekolojik duyarlılık söz konusunda bilinçlenme düzeyi çok arttı. Bunun için üretilen bitkisel içerikli, doğal, insan sağlığına zararlı olmayan ama aynı zamanda da çok güçlü deterjanlar bulunuyor.

Anti bakteriyel, yüzde yüz doğal temizlik ürünlerini kullanabileceğiniz gibi limon, sirke, yemek sodası gibi bitkisel ve ev yapımı çözücülerden de yararlanabilirsiniz. Özellikle sirke ve limon ikilisi banyodaki kireç lekeleriyle, mutfakta ise yağ lekelerini yok etmede birebir etkilidir.

Temizlikte Organizasyon


Bir türlü yok edemediğiniz tozların kaynağını merak mı ediyorsunuz? Aslında cevabı basit, organize etmediğiniz her eşya grubu aynı zamanda tozların yoğun bir şekilde konuşlandığı yerlerdir.

Köşede unuttuğunuz bir dergi yığını, ayıklamadığınız eski havlu ve çarşaflar bunlardan sadece bazıları. İşe ilk önce tekstilleri, dergi arşivinizi ayıklayarak başlayabilirsiniz.

Temizlikte Zaman Çalıcılar

Sevdiğiniz bir TV programına yakalandığınızda karşı koymak çoğu kez imkansız olabiliyor. TV ve telefonu bir süreliğine kapatmanız dikkatinizin dağılmasını engeller. Televizyon seyrederek ya da telefon konuşmalarının önüne geçerek vaktinizi etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Temizlikte Müzik

CD playera sizi canlandıracak bir müzik koyun. İlk hedef motivasyonu zirveye çıkarmak!

Temizlikte Zamanlayıcı

Temizlik esnasında bir odaya takılıp kalıyor ve çok fazla oyalanıyorsanız, zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Zil sesi vaktinizin dolmak üzere olduğunu anımsatabilir.

İyi Bir Temizlik İçin Temiz Tutum

Bütün temizlik işlemi bittikten sonra evin tüm bireyleriyle günlük yapılması gerekenleri gözden geçirerek evi nasıl temiz tutacaklarına dair paylaşımda bulunabilirsiniz.
Temizlik yapmanın belki de en önemli basamağı işin bu kısmıdır.

Temizlikte Zor Lekeler

Sakız

Buz sakızın donmasını sağlayarak pul pul dökülmesine sebep olacaktır. Koltuğa yapışan sakızı çıkarmak için buz kullanabilirsiniz.

Mum Lekesi
Mum lekesinin üzerine ıslak mendili koyun ve ütüyü de üstünde yavaşça gezdirin. Bu işlemi ıslak mendil kahverengiye dönünceye kadar yineleyin. Gerekirse birkaç mendil daha kullanın. Mum lekelerini çıkarmak için ihtiyacınız olan tek şey ütü ve ıslak mendil.

Mürekkep

Mürekkep lekesi saç spreyi ile çıkartılabilir.

Kan Lekesi
Hidrojen peroksit ile döşeme ve halılardaki kan lekesi çıkarılabilir.

Krom Lekeleri
Krom Malzemelerindeki lekeler için soda kullanılabilir.