Temizlikte Püf Noktalar

Çamaşırları Yıkamadan Önce

Çamaşırlarınızı yıkamadan önce yapacağınız basit hazırlıklar hem temizlik performansını artırır, hem de yıkama sonrası yapacağınız işleri azaltır.

Bunlar neler mi?

Pantolonların fermuarlarını, kopçalı giysilerinizin kopçalarını kapatın, gömlek ve pantolon ceplerini kontrol edin, eğer özel bir çamaşır torbanız yoksa külot, sütyen, kadın çorabı gibi nazik çamaşırlarınızı bir yastık kılıfının içine koyun ve mutlaka, her çamaşırınızı üzerindeki yıkama talimatlarına uygun olarak yıkayın.

Çamaşırları Ayırmanın Önemi

Çamaşırlarınızın tümünü bir arada yıkamayın çünkü çamaşırların ısı, deterjan miktarı, yıkama süresi ve sıkma/kurutma ihtiyaçları farklıdır. Çamaşırlarını esas olarak beyazlar, açık renkliler ve koyu renkliler; hassas olan ve olmayan; az kirli ve çok kirli olarak ayırabilirsiniz.

Deterjan Çekmecesinin Temizliği

Deterjan çekmecesi temizliğine dikkat! Özellikle su basıncının düşük olduğu evlerde deterjan, çekmece çeperlerinde kristalleşmeye başlar. Bu da deterjanın su ile birlikte kaymasını engeller.

Uzun süre temizlenmemiş deterjan çekmecelerinde bakteriler de ürer. Bunlar durulama aşamasında su ile makine içine giderse, hiç istemediğiniz kirliliklerle karşılaşabilirsiniz.

Sadece deterjan çekmecesini değil, çekmecenin girdiği yuvanın tavan ve tabanını da iyice temizleyiniz. İşi bitmiş bir diş fırçası bu iş için iyi bir araçtır.

Çamaşırlarınız Çok Kirliyse

Çamaşırlarınız bu defa her zaman olduklarından daha kirliyse çözümü çok kolay. Her zaman kullandığınız deterjan miktarını biraz artırın, yıkama süresini uzatın ve ısıyı bir miktar yükseltin. Yine mükemmel sonuç alacağınızı göreceksiniz.

Lekeleri Önleme

Birçok leke doğru şekilde ve zamanında müdahale edilirse kolayca çıkabilir. Çamaşırınız lekelendiği anda müdahale etmeden önce kumaşı kontrol edin. İpek, yün gibi hassas kumaşlar özel bakım gerektirebilirler.

Yıkanabilir kumaşlardan lekeler kolaylıkla çıkartılabilir. Leke kumaşa nüfuz etmeden soğuk su ile lekeli yeri yıkayın. Sıcak su birçok lekenin derinleşmesine neden olur, sıcak su kullanmayın.

Lekenin çamaşıra daha fazla nüfuz etmemesi için bastırarak silmeyin, çitilemeyin. Çamaşır talimatlarında kullanılmasında sakınca olmadığı belirtilmedikçe çamaşır suyu kullanmaktan kaçının.

Üzeri Baskılı Giysileriniz

Baskılar, sentetik maddelerden yapıldığından yüksek ısıya dayanıksızdırlar. Baskılı ürünlerin baskısının bozulmaması için (yıkama talimatında aksi belirtilmemişse) ters tarafından, belirtilen derece ve yöntemle yıkanması önemlidir.

Ütülerken de ütünün tabanı baskı üzerine kesinlikle gelmemelidir. Giysinizde aksi yönde bir kullanım talimatı yoksa ütüyle baskı arasına bir kumaş koyarak ütüleyin.

Elde Yıkama

İlk iş olarak çamaşırlarınızı özelliklerine göre ayrıştırın. Çamaşırları koymadan önce deterjanınızın suda iyice çözüldüğünden emin olun. Eğer çamaşırlarınız arasında çok kirli olanlar varsa, onları önceden bir süre deterjanlı suda bekletin.

Çamaşırlarınızı gerektiği kadar çitiledikten sonra da köpük tamamıyla yok oluncaya kadar durulayın. Çamaşır yıkamanızı bitirdikten sonra ellerinizi suyla yıkayıp kurulamayı ihmal etmeyin.

Boyası Çıkan Renkliler

Yeni satın aldığınız bir giysinizin yıkamada boyasının zarar görüp görmeyeceğini anlamak için üzerine bir beyaz kumaş parçası ya da kâğıt koyup sıcak ütüyle bastırın. Eğer boya kumaşa veya kâğıda çıkarsa, dikkat! Bu giysinizi tercihen düşük bir ısıda ayrı olarak yıkamanız gerekecektir.

Yıkamada Çamaşır Suyu Kullanımı

Beyaz giysilerinizi makinede yıkarken çamaşır suyu kullanmak isterseniz öncelikle kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını gözden geçirin. Çamaşır suyunu, giysinin gözükmeyen bir yerinde test etmek de faydalı olacaktır. Çamaşır suyunu giysilerinizin üzerine asla direkt olarak dökmeyin.

Ön yıkamalı programı seçerek, makineniz soğuk su alırken yıkama gözüne çamaşır suyu ekleyin. Bu, giysilerinizin zarar görmesini engelleyecektir. Ayrıca, yıkama yapmadan önce çamaşır suyu etiketi üzerinde yer alan kullanma talimatlarını da mutlaka okuyun

Sert Su Çamaşırlarınızı Grileştiriyorsa

Eğer beyaz çamaşırlarınızın çoğunlukla gri renge döndüğünü gözlüyorsanız, büyük olasılıkla suları sert olan bir bölgede yaşıyorsunuz demektir. Böyle bir durumda, suyun sertliğini azaltmak için durulama suyunuza yarım bardak sirke ekleyin. Böylece çamaşırlarınızın grileşmesini önleyebilirsiniz.

Bahar Temizliği

Bahar temizliğini aileniz için eğlenceli bir aktivite haline getirin. Ailenin tüm fertlerini dahil edin, ısınmakta olan günleri karşılama törenine. Bahar temizliğini etkin bir biçimde gerçekleştirebilmek için neler yapacağınızı önceden planlayın ve temizliğe başlamadan önce, gereksiz eşyaları atın.

Temizliğin yanı sıra, yataklarınızı, koltuk ve kanepe minderlerinizi ters yüz etmek gibi eşyalarınızın ömrünü uzatan ayrıntıları ihmal etmeyin. Ve bunları yaparken mutlaka eğlenin!

Çöp Kutularının Temizliği

Evimizde kullandığımız çöp kutularımızın birçok mikrop ve bakteriye yuva olabileceğini hiçbir zaman unutmayın. Çöp kutularınızı düzenli olarak dezenfekte edin.

Çamaşır suyu uzun yıllardır mikrop önleyici olarak kullanılmaktadır. Çöp kutularınızın iç ve dışını çamaşır suyu ile silebilirsiniz.

Yer Temizliği

Kim yerlerinin pırıl pırıl olmasını istemez ki? Ama günümüzün hızlı temposunda bunu elde etmek zor olabilir bazen. Öncelikle, eşyalarınızı inceleyin ve gerekli olmayan eşyalarınızı atın.

Temizlik ürünlerinizi ve yardımcı malzemelerinizi hep bir arada bulundurun ki işe girişmeniz gerektiğinde kolaylık olsun. Son olarak da, temizlik için bir planınız olsun. Hangi odadan başlayacağınız ve hangisinde bitireceğiniz kafanızda belirli olsun.

Hangi sıralamanın size hız kazandırdığını, daha iyi temizlik sağladığını deneye deneye bulursunuz. Sonra da bu plana sadık kalın.

Ahşap Yüzey Temizliği

Bazı özel malzemelerden üretilmiş yüzeylerin, dikkatle temizlenmeleri gerekir. Ahşap yüzeyler buna güzel bir örnektir. Özenli olmayan bir temizlik, kısa sürede ahşap yüzeylerin eski görünmelerine yol açar.

Ahşap zeminlerinizi hem bozulmadan uzun süre kullanılabilmeniz, hem de pırıl pırıl, tertemiz olmaları için sıvı arap sabunu kullanılabilir.

Çelik Yüzey Temizliği

Paslanmaz çelik yüzeyler, kolay kirlenen, üzerindeki parmak v.s. izleri gösteren yüzeylerdir. Bu gibi yüzeylerinizi temizlemek için sıvı bulaşık deterjanınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sonrasında da ılık suyla durulayın ve parıldayan çelik yüzeylerinizin keyfini çıkarın. Dikkat! Çelik yüzeylerde asla aşındırıcı temizlik ürünleri kullanmayın. Dikkat! Çelik yüzeylerde asla aşındırıcı temizlik ürünleri kullanmayın.

10 Dakikanız mı Var?

Misafirleriniz gelecek ve sadece 10 dakikanız mı var? Öncelikle misafirlerinizin girmeyeceğinden emin olduğunuz odaları kapılarını kapatın. Sonra onları ağırlayacağınız salonunuzu toplamaya girişin. Cam sehpa, TV ekranı gibi parlak yüzeylerin tozunu alın, yastıklarınızı kabartın. Sonra banyoya yönelin tuvaleti ve lavaboyu temizleyin, banyo perdesini de kapatın.

Şipşak Tuvalet Temizliği

Klozetinizde etkin bir temizlik yapmak için, öncelikle klozetin etrafındaki eşyaları kaldırın. Klozetin kapağı kapalıyken sifonu çekin. Daha sonra klozetin dış kısımlarını, sifon tankını, musluklarını temizleyin ve durulayın.

Temizliğe her zaman yukarıdan başlayarak aşağıya doğru gidin. Klozetin oturma kısmını da temizledikten sonra, tekrar kapağı açın ve çamaşır suyu ile yukarıdan aşağıya doğru temizleyin. Tekrar sifonu çekin. Tuvaletiniz artık tertemiz!

Bulaşık Makinesini Çalıştırmadan Önce

Öncelikle, makineye yerleştireceklerinizin üzerinde yemek artıklarının kalmamasına özen gösterin. Bulaşıklarınızı makinede onlar için ayrılmış bölümlere yerleştirin. Bulaşıklarınızı makine içinde asla üst üste gelecek şekilde koymayın. Tabakların ve çanakların aralarında suyun dolaşmasını sağlayacak kadar boşluk bırakın. Makinenizin filtresinin tıkanmış olup olmadığı sıklıkla kontrol edin.

Neden Eldiven Takmalısınız?

Elde bulaşık yıkarken eldiven takmanız çok önemlidir. Eldiven, her şeyden önce ellerinizi sıcak suyun ve deterjanın olası olumsuz etkilerinden korur. Bu, özellikle de ellerinizde herhangi bir nedenle oluşmuş kesik, çizik, yara, enfeksiyon ya da tahriş varsa, daha da önemlidir.

Eldivenin bir diğer yararı da, yıkama sırasında bulaşıklarınızın elinizden kayıp hem sizin, hem de eşyanızın zarar görmesini engellemesidir.

Elde Bulaşık Yıkamanın Adımları

Zorlu yemek artıkları olan kaplarınızı suda bir süre bekletin. Bulaşık suyunuzun kısa sürede kirlenmesini engellemek için bulaşıklarınızın üzerindeki yemek artıklarını iyice sıyırın. Bulaşık suyunuzu hazırlayın. Yıkamaya daha az kirli bulaşıklarınızdan başlayın. En sonda da tencere ve tavalarınızı yıkayın.

Bulaşık Yıkamayı Eğlenceye Dönüştürmek

Bulaşık yıkamak pek çokları için eğlenceli bir aktivite değildir. İşte size bunu tersine döndürmek için bazı ipuçları: Bulaşıkları yıkarken sevdiğiniz müzik parçalarını dinleyin. Hatta siz de söyleyin ve eşlik edin. Eğer evde sizden başka birisi varsa, onu da bu eğlenceye ortak edin ve iş bölümü yapın; biriniz yıkasın, diğeriniz kurulasın, parçayı da birlikte söyleyin.

Cam Bulaşıkların Temizliği

Cam bulaşıklarınızın her zaman yeni görünmesini sağlamak çok kolaydır. Su lekelerinin oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz en sıcak su ile yıkama yapın. Sıcak su kolay buharlaşır, lekelerin oluşma ihtimalini azaltır.

Bulaşıklarınızı emici ve hav bırakmayan bir kumaş üzerine dizin ve benzer bir kumaş ile kurulayın. Cam bulaşıklarınızda sudaki kireç nedeniyle oluşabilecek buğumsu görüntüyü engellemek içinse bulaşıklarınızı sirke ile silebilirsiniz.

Elde Bulaşık Yıkarken Sıcak Su

Günlük tabak, bardak ve bulaşıklarınızı elinizde ve sıcak suyla yıkayın. Yıkadıktan sonra da sıcak su ile durularsanız hem daha temiz hem de daha çabuk kuruyan bulaşıklara ulaşırsınız.

Gümüş, kristal gibi takımlarınızı yıkarken ise farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir. Gümüş takımlarınızın bozulmasını istemiyorsanız yemekten sonra hemen yıkamayacaksanız bile sudan geçirin ki tuz gibi aşındırıcı maddelere maruz kalarak bozulmasınlar. Kristallerinizi ise çok sıcak suda yıkamaktan kaçının. Çünkü çok sıcak su kristallerinizi cansızlaştıracaktır.

Bulaşık Yıkarken Cam Eşyaların Korunması

Bulaşık yıkarken cam eşyalarınızın elinizden düşmesini ve kırılmasını önlemek için mutlaka eldiven giyin ve lavabonuzun tabanına bir mat yerleştirin. Eğer cam bardaklarınız ve tabaklarınız eskisi kadar parlak gözükmüyorsa, cam temizleyici ile temizleyerek durulayın veya sirke ile temizleyin.