Temizlik Hakkında

Sağlığın yolu temizlikten geçer. Kir ve toz, kapalı alanlardaki havanın kalitesini düşürür, alerjenler ve diğer mikroplar sağlığımızı olumsuz etkilerler.

Evde işyerinde ve okullarda görülen toz veya kirlilik, toprak, deri döküntüsü, polen, hayvanlardan kaynaklanan alerjenler, mantar kalıntıları, is, kum ve yemek artıklarından oluşmaktadır.

Alerjenler ve alerjiye sebep olan diğer “maddeler” toza karışırlar. Toz parçacıkları değişik büyüklüktedir. Havada dolaşan ve nefese karışan parçacıklar oldukça küçüktür.

Parçacıkların küçüklüğü onların akciğerde daha derinlere ulaşmalarına sebep olur. Bunun, sağlığa önemli etkisi olabilir. Bu yüzden, iyi bir temizlik sağlıklı bir yaşam için önemlidir.

Kir ve toz, kapalı alanlardaki havanın kalitesini düşürür, alerjilerin ve diğer aşırı hassaslık alerjilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir veya daha da şiddetlenmesine sebep olabilir. Banyo odaları gibi nemli ve sıcak ortamlarda kir, küf ve diğer mikroorganizmalara alt taban oluşturur.

Profesyonel temizlik şirketleri ile çalışmanız bu tip olumsuz durumlarla karşılaşmanızı önler, sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşamanız için en güvenli yoldur.

Yetersiz ve Yanlış Temizliklerde Görülen Sağlık Sorunları

- Göz, burun ve boğazda tahriş
- Burun tıkanması
- Hapşırma
- Baş ağrısı
- Egzama
- Astım
- Alerji

Çocuklar daha fazla incinebilir ve hassastır. Farklı sağlık sorunları kişiden kişiye değişebilir.

Kirliliğin Kaynakları

Halılar

Halılar temiz gibi görünebilirler ve aynı zamanda havaya karışabilen çok miktarda toz ve kir içerebilir. Bu tür kaynaklardan havaya karışan tozlar, “kuru” hava belirtileri, deri ve mukozada tahriş gibi iç çevre sorunlarına sebep olabilir.

Halının lifleri de, yıprandığı veya kırıldığı zaman çok miktarda toz üretebilir. Profesyonel Halı Yıkama ve Temizlik Firmaları ile halı temizliği konusunda çalışmanız evinizde ofisinizde sağlıklı bir yaşam sürmeniz için en hesaplı ve güvenilir yoldur.

Tütün Dumanı

Tütün dumanı birkaç binden fazla kimyasal bağlantıların kompleks karışımıdır ve sağlığa oldukça zararlıdır. Sigara dumanına maruz kalınması ile sigara içen ve pasif sigara içmeye maruz kalan kişilerde astım ve kronik obstruktif akciğer hastalıklarının gelişmesi arasında direk bir bağlantı vardır. Kapalı yerlerde sigara içilmemelidir.

Soba ve Şömineler

Hava akımına izin veren açık sobalar tozları yakar. Eski odun sobaları iç çevreyi kirletebilir, şömine ve özellikle eski sobalar gibi diğer açık ısı kaynakları, iç çevreye is ve duman salabilir.

Hava Menfezi ve Havalandırma

Tozlu ve kirlenmiş ventiller, hava menfezleri ve eski filtreler mikrobiyal çoğalmaya (toz ve pislik) ortam yaratacaktır ve bunlar tekrar iç çevreye dağıtılacaktır. Soğutucuların toz toplayabileceğini de unutmayın.

Evcil Hayvanlar

Tüylü hayvanlardan ve kuşlardan kaynaklanan deri, kepek, saç ve bezler, kapalı ortamlardaki havada çok miktarda alerjen üretebilir. Hayvan besini, kedi kumu, saman ve testere talaşı da alerjik tepkilere sebep olabilir.

Temizlik Hakkında Bilgiler


Türkiye'de, çok fazla ve çok kuvvetli temizlik maddelerinin kullanılması uzun zamandan beri gelenektir. Birçoğu, çok fazla su ve temizlik maddesi kullanarak en iyi temizliği sağlayacağı inancındadır. Nem ve sıcak, bakterilerin ve mantarların büyümelerini ve çoğalmalarını sağlar.

Türkiye de birçok evde, doğal temizliği yansıttığı düşünülen yeşil sabunu kullanmak, gelenek haline gelmiştir. Bazıları için bu halen böyledir. Halen birçok kişi, yeşil sabunun temizlikle eşit olduğunu düşünmektedir. Temizlik maddeleri hem ev içindeki malzemeleri zedeler hem de alerjik tepkilere sebep olur.

Temizlik Maddeleri


Temizlik sektöründe değişik tür birçok temizlik malzemeleri mevcuttur. Temizlik maddeleri bir sürü kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle, bunların arasında seçim yapmak kolay değildir. Temizlik maddeleri amonyak, klor, çözücü maddeler, saklayıcı maddeler, parfüm ve renk maddeleri içerebilir. Parfümler ve renk maddeleri aktif olmayan katkı maddeleridir ve iç çevreye ve sağlığa fazladan yük olabilir.

Ağır Yemek Kokuları

Pişirmekten ve kızartmaktan kaynaklanan ağır yemek kokuları ve buharlar alerjili kişilere rahatsızlık verebilir.

Toz toplayıcılar

Toz, duvar kâğıdı ve işlenmemiş duvar panelleri gibi yüzeylere kolayca yapışır. Doldurulmuş mobilyalar ve ağır perdeler, süs eşyaları ve yastıklar da oldukça çok toz toplar. Açık dolaplar ve tavana kadar ulaşmayan dolaplar, tozların genelde toplandığı ve uzun süre kaldığı yerlerdir. Temizlemesi kolay kaygan yüzeyleri seçin. Açık raflar ve kutular yerine, kapaklı kutular ve kapılı dolaplar kullanın.

Trafik

İstanbul İzmir Ankara Bursa Antalya Konya Trabzon Samsun gibi büyük şehirlerde evin, işyerlerinin ve okulların yakınlarında havada dolaşan tozlar, binanın pencere kapı ve diğer açıklıklarından içeri girecektir. Temizlik şirketleri ile anlaşarak periyodik temizlik hizmeti almak bu olumsuzluklarla başa çıkmanın en modern ve akıllıca yoludur.

Temizlik Alışkanlıkları ve İyi Temizlik

Eşyalar

Masa ve oturulacak yerler, kapı kulpları gibi diğer tür temizlikler için de kuru temizlik metotları geçerlidir. Mikrofiberli bezler pozitif yüklü iken tozlar negatif yüklüdür. Bu nedenden dolayı mikrofiberli bezler tozu tutarlar.

Bunun aksine, pamuklu bezler negatif yüklüdür ve bu sebepten dolayı tozların alınmasında fazla etkisi yoktur. Doldurulmuş mobilyalar ve döşekler elektrik süpürgesiyle veya döverek baştanbaşa ve sıkça temizlenmelidir.

Havalandırma

Havalandırma tesisatının filtreleri düzenli şekilde değiştirilmeli ve temizlenmelidir. Polen alerjilerinde, polen sezonundan önce ve sonra değiştirilmelidir. İç ortamlardaki iyi temizlik yöntemleri alerjik sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli rol oynar. Polen sezonunda ve kışları daha sık temizlik gerekir. İçerdeki havanın ısınması tozun kurumasına ve harekete geçmesine sebep olur.

Banyo ve Tuvalet

Banyo odası evin genelde daha sıcak ve daha nemli olduğu bölümleridir. Bakterilerin yetişmesini önlemek için daha sık temizlenmesi gerekir.

Yerler

Kuru temizlik metotları herkes için en sağlıklı iç iklimini yaratır. Buna ek olarak kolaydır ve hem maddelerin zedelenmesine hem de kişisel sağlığın bozulmasına sebep olmaz.

Temizlik Şirketleri tarafından kullanılan Buharlı Temizlik Yöntemi ve Ultra Viole Işıklarla Temizlik Yöntemi kuru sistem temizleme yöntemine bir örnek olarak gösterilebilir.

Yerlerin yıkanmasında aralarında yağ bezleri, kullanıldıktan sonra atılabilen bezler, pamuklu bezler ve sentetik bezler olmak üzere seçenekler çoktur. Bunlar, kuru temizlik metotları sınıfına girmektedir, su ve kimyasal maddelere de gerek kalmaz.

Yerdeki zor lekeler için tabii ki nemli bezler kullanılır veya çözülmesi için temiz su püskürtülür. Dışarıda çırpılamayan halı ve paspaslarda tercihen merkezi elektrik süpürgesi veya Hava filtreli elektrik süpürgesi kullanılmalıdır.

Yaz Mevsimi

Girişe yerleştirilmiş çimen paspasları olarak bilinen ızgara paspaslar sayesinde birçok kir, kum, toprak ve çimenlerin içeri girmesi engellenmiş olur. Ev içindeki paspasların ve halıların yazın kaldırılması tavsiye edilir.

Kış Mevsimi

Islak ayakkabılar için paspas kullanmak yararlıdır, bu sayede nem ve kir evin içine giremez. Yürüyerek karı silkelemek için “ıslak bölgelerin” oluşturulması iyi bir fikirdir.

Evlerin her gün 10-15 dakika boyunca 2 kere havalandırılması gerekir. Bu, genelde havadaki nemin artmasına ve ısının azalmasına neden olur. Bu da, havada dolaşan tozların ağırlaşmasını ve yere inmesini sağlar.

İç sıcaklık 20-22 derecede olmalıdır. Yatak odasının sıcaklığı yaklaşık 5 derece daha az olmalıdır. Yatak çarşafları, mümkün olduğu kadar, havalanması için dışarı asılmalıdır ve onların daha sonra çok iyi çırpılması ve silkelenmesi gereklidir.

Halılar temiz tutulmalıdır. Genelde ev, işyeri, okul ve kreşlerde temizliğe dikkat edilmeli işinde uzman Temizlik Firmaları ile çalışılmalıdır.

Mümkün olduğu kadar, temizlikte kimyasal maddelerin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Kuru temizlik metotları uygulanmalıdır. Evin içinin, duvar ve tavanlar da dahil olmak üzere, yılda en az bir kere baştan başa yıkanılması gerekir.

Temiz tutulması zor ısı kaynaklarını kullanmayın. Mutlak vantilatörleri, yağ ve ağır yemek kokularını yok etmek için düzenli olarak temizlenmelidir.