Koltuk Kanepe Temizliği

Koltuk takımı, kanepe ve çekyat temizliğinde kullanılan pek çok yöntem mevcuttur. Bu koltuk yıkama yöntemlerinden birisi Sulu yöntem olan Extraction yöntemidir.

Bu yöntemde öncelikle; koltuk takımı ve çekyat vakum makinası ile vakumlanarak tozdan ve kirden temizlenir, ardından koltuk takımı ve çekyat kumaşına göre hazırlanan şampuanlar ile koltuk takımı ve çekyatın kumaş kaplı olan her yeri köpüklenir.

Köpüklenmiş olan koltuk takımı ve çekyat fırçalanır. Koltukta var olan lekeler bu yöntem ile çıkartıldıktan sonra, çekyat kumaşında kalan şampuan koltuk yıkama cihazı ile vakumlanarak giderilir.

Ardından sıcak hava dalgası ile koltuk takımı kumaşının modeline göre belli bir süre  koltuğa sıcak hava üflenir, bu sayede koltuk takımında var olan ıslaklık ve nem giderilmiş olur.

Son olarak koltuk takımı ve çekyatlarınızda ahşap ve deri yüzeyler varsa onlarda temizlenerek kullanıma uygun hale getirilir.

Koltuk Kanepe ve Çekyat Bakımı

Hiç kimse çok beğenerek aldığı koltuk, kanepe ve çekyatların meyve suyuna ya da başka bir lekeye kurban gitmesini istemez. Öncelikle döşemelerinizi düzenli aralıklarla elektrik süpürgesi ile temizlemeyi ihmal etmeyin.

Neredeyse tüm elektrik süpürgelerinde bulunan uygun aparatlar yardımıyla, minderlere, ulaşamadığınız iç kısımlara ve döşemelerinizin kıvrımlarına ulaşabilir zorlanmadan toz ve kirden temizleyebilirsiniz.

Koltuk minderlerinizi birkaç haftada bir yerlerinden çıkartarak kontrol etmekte fayda var. Aklınızda bulunsun minderleri daha yakından kontrol ederek aşınma ve yıpranma etkilerini daha yakından izleyebilme imkânına sahip olursunuz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da minder kılıflarınızın yıkanabilir olup olmadığıdır. Birçok koltuk, kanepe, çekyat ve iskemle, üzerlerinde ne tür bir temizliğin gerektiğini belirten bir bakım etiketi bulundurur.

Bu etiketler üzerinde yer alan sembolleri göz önünde bulundurarak kumaşın herhangi bir zarar görmesini engellemiş olursunuz.

W:      Su ve su bazlı temizleyiciler ile temizlenebilir.
S:       Kuru temizleme veya kuru temizleme solventleri ile temizlenebilir.
W-S:  Su veya solventlerle temizlenebilir.
X:        Sadece fırça veya elektrik süpürgesi ile temizlenebilir.

Eğer döşemeniz leke ya da boya olduysa ancak bu leke oldukça ufaksa ve kumasın üzerinde  W ibaresi yer alıyorsa, lekeyi temizletmek için hemen kuru temizlemeye göndermek zorunda değilsiniz.

Bu lekeyi kendi imkanlarınızla da çıkarmak mümkün. Ancak herhangi bir işlem yapmadan önce küçük bir alanda deneme yapmayı dikkatten kaçırmayın. Aldığınız sonuç isteğiniz doğrultusunda olumlu ise işleme devam edebilirsiniz.