Hızlı Bir Temizlik İçin

Hızlı Bir Temizlik İçin

Blenderinizi kullandıktan sonra onun temizlenmesi gözünüzde büyüyebilir. Blenderin üçte birini ılık suyla doldurun. Birkaç damla sıvı deterjan akıtın ve blenderi çalıştırın. On saniye sonra, blenderi çalkalayıp kurulayın.

Temizlikte Cin 

Giysinize, daktilo yazısını silmek için kullandığınız maddeyi dökerseniz, lekesi nasıl çıkacak diye endişelenmeyin. Nemli bir beze biraz cin damlatın ve bununla lekeli yeri silin.

Temizlikte Tuzlu Çözüm


Mutfak halısına yağ dökülürse, yağın döküldüğü bölümü kalın bir tuz tabakasıyla örtün. Tuz tabakası bir gece kalsın. Ertesi gün elektrik süpürgesiyle tuzu alın. Lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

Çay Lekesi Temizliği 

Bayatlamış çayı lavaboya döktüğünüz zaman çay leke bırakabilir. Bunu önlemek için lavabonun deliğine bir huni yerleştirin ve çayı huniye boşaltmaya başlayın. Daha sonra lavabo temizlemekten kurtulursunuz.

Banyoda Temizlik

Banyonuzun fayanslarının parıldaması için ucuz cins bir şampuandan yararlanın. Bir süngeri ıslatıp iyice sıktıktan sonra üzerine biraz şampuan dökün ve bununla fayansları silin. Daha sonra yumuşak bir bezle kurulayın.

Temizlikte Camlar İçin

Camların iyi temizlenmesi için bir kova ılık suya iki yemek kaşığı çamaşır sodası ilave edin. Ve bu karışımla camları silin. Camların ve çerçevelerin tertemiz olduklarını göreceksiniz.

Ter Lekelerinin Temizliği 

Giyeceklerinizdeki ter lekelerinden kurtulmak için suda eriyen asprinlerden birkaçını bir tas suda eritin ve lekeli giysileri bu karışım içinde bir süre tutun.

Temizlikte Sirke

Sirke, mükemmel bir temizleyici maddedir. Aynaları, camları ve avizeleri temizlemek için ılık suya biraz sirke ilave edin. Yerleri ve mobilyaları da sirkeli suyla temizlemenizde yarar var. İnatçı lekeler için yarı yarıya su ve sirke karışımını kullanın.

Fırın Temizliği

Fırınınızın ızgaralarını temizlemekte güçlük çekiyorsanız telaşlanmayın. Bir sünger taşıyla işinizi görebilirsiniz. Kirli ızgaraları sünger taşıyla temizledikten sonra fırınınızı silin.

Boya İşlerinde Temizlik 

Duvarları boyarken radyatörlerin lekelenmesinden korkarsınız. Radyatörlere boya damlaması olasılığı çok fazladır. Siz en iyisi radyatörleri, ince kaplama kağıdıyla sarın.Sonra rahat rahat boyama işine girişin.

Kireçlenmeyi Önleme 

Banyoda duş yaptıktan sonra suyu kapatın ve bir elinizle duşun başlığına sert bir şekilde vurun. Bu uygulama, suyun başlıkta birikip kireçlenmeye yol açmasını önler.

Temizlikte Leke Çıkarıcı Kullanımı

Leke çıkarıcılar, kadınların can kurtaranı oldu. Fakat bunları kullanırken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Leke çıkarıcıyı lekenin dış kısmından içeri doğru sürün. Kumaşların tersine ilaç sürmenizde yarar var.

Beyaz Giysilerin Temizliği 

Beyaz bluzların daha temiz ve beyaz görünmeleri için basit bir önerimiz olacak. Beyaz bluzların yıkama suyuna biraz karbonat ve limon suyu ilave edin. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

Çaydanlıkların Temizliği

Çaydanlığınızı kullandıktan sonra içinde su kalırsa, bu suyu hemen dökün. Çaydanlığın iç kısmının kararmasını önlersiniz. Çaydanlık içinde kalmış suyu yeniden ısıtıp kullanmak doğru olmaz.

Temizlikte Önlemler

Boşalmış temizlik malzemesi kutularını ve şişelerini yeniden kullanmayı sakın düşünmeyin. Bunları bir an önce yok edin. Temizlik malzemelerinin içerdikleri zehirli maddeler size zarar verebilir.

Temizlikle uğraşırken amonyak içeren bir maddeyi sakın çamaşır suyuyla karıştırmayı denemeyin. Bu karışım zehirli gazlar çıkarabilir. Temizleme malzemelerinin içerdikleri maddeleri dikkatle okuduktan sonra harekete geçin.

Evinizi süpüreceğiniz zaman, büyük bir cebi olan bir önlük giyin. Süpürgeyi dolaştırırken yerde gördüğünüz öte beriyi bu cebe koyabilirsiniz. Böylece ikide birde çöp kutusuna gitmeniz gerekmez.

Fırın Temizliğinde 

Fırınınızı kullanırken alt gözlere et suyu damlar diye, alimünyum folyo ile kaplamayı sakın düşünmeyin. Alimünyum folyo fırında ısı dağılımını ve havanın dolaşımını olumsuz yönde etkiler. Fırından iyi sonuç alamazsınız.

Yağlı Boya Lekesinin Temizliği 

Yağlı boya lekesini çıkarmak imkansız değildir. Lekenin üzerine biraz terebentin sürerek lekenin parçalanmasını sağlayın. Sonra lekeli bölgeyi soğuk suya batırılmış süngerle silin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Ancak boya lekesi tamamen kaybolduktan sonra yıkayabilirsiniz.

Avizelerin Temizliğinde 

Avizelerin temizlenmesi gözünüzde büyür. Özellikle kristal avizelerin temizliği başlı başına bir iştir. Üç ölçü ılık suya bir ölçü beyaz ispirto ilave edin ve avizenizi bu karışımla, yumuşak bir bez kullanarak silin.