Kişisel Hijyen

Temizlik ve Kişisel Hijyen

Sağlam ve sağlıklı anlamına gelir hijyen. Kişisel Hijyen, sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü olarak tanımlanır.

Pek çok hastalık mikrobunun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiği bilinmektedir. Başta kendi sağlığımız olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir.

Sağlığın korunması için düzenli bir şekilde vücut, ağız ve dişlerimizin temizlenmesi ve giyeceklerin sık yıkanması gereklidir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik    uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir.

Elllerin Hijyeni

Hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok eller yolu ile bulaşmaktadır. Eller üzerinde bulunan geçici bakterilerin tamamı, kalıcı bakterilerin ise bir kısmı ellerden uzaklaştırılmalıdır.

Ellerimizi yemeklerden önce ve sonra, pis ve pis olması muhtemel eşyaya dokunduktan sonra, tuvaletten sonra, uykudan önce ve kalktıktan sonra yıkamalıyız.

Ellerimizi mutlaka su ve sabunla iyice yıkamalı, durulamalı ve çok iyi kurulamalıyız. En iyi el yıkama işlemi bol suda ve sabunla, bilekleri de içine alacak şekilde avuç içi, parmak araları, parmak uçları ve özellikle tırnak dipleri iyice temizlenecek şekilde olmalıdır.

Yıkama ve durulama sonrasında nemli kalmaması için temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. El yıkama süresi, saatin tik taklarına uyarak en az 10 a kadar sayarak belirlenir.

Tırnak Hijyen ve Bakımı

Haftada bir kez el ve ayak tırnakları kısa ve yuvarlak şekilde kesilmelidir. Tırnak uçlarının altında birçok mikrop kolayca yerleşip üreyebilir. Bu nedenle, tırnak diplerinin temizliği çok önemlidir.

Deri Hijyeni

Sabun ve 37-38 derece suyla yapılan banyo kir ve salgıların temizlenmesini sağlar. En az haftada 2 kez banyo yapılmalıdır.

Ağız Hijyeni

Ağız hijyeni; diş ve diş etlerinin temizlenmesi, ağzın bol su ile çalkalanması ile sağlanır. Ağız bakımına dikkat edilmediği takdirde ağız kokusu, diş eti rahatsızlıkları, çiğneme güçlüğü ve hazımsızlık görülür.

Dişler günde en az iki kez 3 dakika süre ile diş macunu kullanılarak tüm diş yüzeyini kapsayacak şekilde fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi yemekten sonra ilk yirmi dakika içinde yapılmalıdır.

Saç Hijyeni


Saçların en az haftada 2 kez yıkanması gerekir. Saç temizliğine ve bakımına dikkat etmeyen kişilerde bit oluşabilir. Çevredeki kişilere de bit bulaşabilir.

Gıda Hijyeni

Mikroorganizmaların üremesine genellikle yemeklerin yanlış koşullarda hazırlanması ve bekletilmesi sebep olur. Sağlığımızın bozulmasını istemiyorsak satın aldığımız ürünlere dikkat etmeli öncelikle imal tarihi ve son kullanma tarihlerini kontrol etmeliyiz.

Çiğ yenecek sebze ve meyveleri, pişirilecek taze sebzeler ve kuru meyveleri, temizlenmiş ve pişmeye hazır tavuk, balık, parça etleri ve yumurta gibi besinleri iyice yıkamalıyız.

Sebze ve meyveleri toz ve topraklarından, ilaç kalıntılarından temizlemek için bir müddet su dolu bir kapta beklettikten sonra, bol su ile birkaç kez yıkamalıyız.

Herhangi bir haşere veya mikroorganizma bulaşmasından kuşkulanırsanız, taze sebzeleri 20 dakika tuzlu veya klorlu suda bekletin.

Kişisel Genel Temizlik Kuralları

Yemeklerden önce ve sonra elleri su ve sabun ile yıkayıp kurulamak. İşten veya okuldan eve gelindiğinde el, yüz ve ayakları yıkamak. Günde en az iki defa diş fırçalamak.

Her gün saçları taramak ve saçlarımızı sık sık uygun şampuanla yıkamak. En az haftada bir defa banyo yapmak, çamaşır ve giyecekleri sık değiştirmek.

Haftada bir defa el ve ayak tırnaklarını kesmek. Akşamları yatmadan önce ayaklarımızı yıkamak. Elbiselerimizi çıkarıp pijama veya gecelik giymek.

Yere düşen bir yiyeceği yememek. Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan yememek. Açıkta satılan yiyecekleri tüketmemek.

Yanımızda sürekli kâğıt mendil bulundurmak. Tuvaletleri temiz kullanmak. Çöpleri çöp kutusuna atmak.

Hastalıklardan korunmak için;

Sadece temiz olduğundan emin olduğunuz bir kaynağın suyunu ya da (kaynatma veya klorlama ile) dezenfekte edilmiş suyu içiniz.

Yiyeceklerinizi tamamen pişiriniz veya tamamen ısıtıp sıcakken yiyiniz.
Pişirmeden hiçbir şey yemeyiniz (kabukları soyulanlar hariç).
Yemek hazırlamaya ya da yemeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız.
İnsan dışkısını hemen güvenli bir şekilde ortamdan uzaklaştırınız.