Ayak Temizliği Ve Sağlığı

Ayak Sağlığı ve Temizliği

Ayağınız sızlıyor, kaşınıyor ve özellikle de üçüncü, dördüncü ve beşinci ayak parmaklarınızın altı yanıyorsa, deri kızarması, çatlama, pul pul olma ve soyulması;

Ortak duşlarda, soyunma odalarında, yüzme havuzlarında veya mantara sahip birisinin havlusunu kullanmak ve ayakkabısını giymekle bulaşan bir mantar enfeksiyonu söz konusu olabilir. Ciddi olmasa da bu durum çok rahatsız edici hale gelebilir.

• Mantar söz konusuysa, ayak temizliği çok önemlidir. Ayaklarınızı günde 4 kereye kadar ılık su ve sabunla yıkayın, en serine ayarlanmış saç kurutma makinesiyle kurutun. Temiz pamuklu çorap giyin. Ayağınızı mümkün olduğu kadar havalandırın.

Reçetesiz satılan bir mantar losyonu veya kremi kullanın. Ayakkabı ve çorap giymek zorunda olduğunuz süre için mantar tozu, geceleri mantar merhemi kullanın

• Morton növromu söz konusuysa, daha geniş ve topuksuz ayakkabı giyin ve ayağınıza masaj yapın. Ortopedik tabanlık, topukluk kullanın ve uzun süre ayakta kaldıktan sonra buz masajı yapın.

Ayak sorunlarının birçoğu ayakkabı sıkmasından meydana gelir ve rahat ayakkabı giyilerek önlenebilir. Ayak numaranızdan emin değilseniz, ayakkabıcıda ölçtürün.

Ayağınız şişiyor ve ölçümü sabah yaptırmışsanız, gün içinde ayağınızı özellikle sıcak havalarda birkaç kez havaya kaldırın. Tuzu azaltın.

Doğum yaptıktan sonra ayaklarınızı ölçtürün. En az yarım numara büyüdüğünü hayretle göreceksiniz.

Mantarı önlemek için ayaklarınızı mümkün olduğu kadar temiz ve kuru tutun. Taban siğili veya mantar tedavisi uyguluyorsanız, başkalarına bulaştırmamak için evde terlik, sandalet veya çorap giyin.