Tırnak Bakımı Ve Tırnak Sağlığı

Tırnak Sağlığı ve Tırnak Bakımı

Tırnak sağlık ve bakımının tek ve en önemli konusu belki bunları ısırmaktan, koparmaktan ve zarar vermekten kaçınmaktır.

Tırnağınız boyunca küçük bir kesik bile bakteri veya mantarların tırnağa girmesine ve enfeksiyona yol açmasına yeterlidir. Tırnaklar yavaş yavaş büyüdüğü için yaralanmış bir tırnak bu yaranın izlerini birkaç ay boyunca taşır.

Deterjanlara ve kimyasal maddelere maruz kalma tırnaklarınızı zayıflatabilir, çatlatabilir ve rengini bozabilir. Onları korumak için, pamuklu kumaşla astarlanmış veya tek kullanımlı plastik veya lastik eldiven giyin.

Kullanımlar arasında lastik eldivenleri kurutmak için ters çevirin. Bu eldivenlerin içinde mikroorganizmaların büyümesini önleyecektir.

Her Hafta El Tırnaklarını Kesin

Haftalık kısaltma önemlidir çünkü düzgün ve bakımlı tırnakların hasar görme ihtimali daha azdır. Tırnaklarınızı kısaltmak için bir törpü ve keskin manikür makası veya tırnak kesme aleti kullanın. Eğer tırnaklanınız gevrekse veya kalınsa banyodan sonra yumuşadıkları zaman kesin.

Kenarları törpünün ince tarafıyla düzeltin. Eğer uzun tırnak seviyorsanız kazayla zedelenmemelerini ve kenarda kir birikimini önlemeye çalışın.

Tırnak Dibindeki Derileri Kesmeyin

Moda bunların kesilmesini teşvik etse de bu uygulamadan kaçının. Kesilen yer bakteri ve mantarlar için bir giriş noktası olabilir ve böylece enfeksiyona yol açar.

İdareli Aseton Kullanın

Reklamlardaki iddialara rağmen çoğu tırnak cilaları kimyasal olarak birbirinin aynıdır. Bunların tırnakları güçlendirmesi sadece cilanın tırnağı örterek koruması şeklinde olur.

Eğer tırnaklarınızı cilalıyorsanız bir kalın kat sürmektense, birkaç ince kat sürün. Aseton kullanımını asgariye indirin. Tırnaklarınızı zayıf düşürebilir ve kurutabilir.

Açılan yerlere cilayla rötuş yapın ve eskisinin üzerine yenisini sürerek aseton kullanımından mümkün olduğu kadar kaçınmaya çalışın.

Tırnak Bakım Maddelerinden Kaçının

Suni tırnaklar kendi tırnaklarınızın altında reaksiyonlar meydana getirebilir. Tırnak güçlendiriciler tırnaklarınızın rengini bozabilir veya kırabilir.

Tırnak diplerindeki derileri alan maddeler aşındırıcı, alkali bazlı maddelerdir ve tırnaklarınızın etrafındaki doğal koruma bantlarını tahrip eder.

Jelatin kapsüllerinin, kalsiyum tabletlerini veya diğer vitamin veya protein ürünlerinin tırnakları geliştirdiği veya güçlendirdiği konusunda hiçbir bilimsel bulgu yoktur.

Ayak Tırnaklarınızı Düz Kesin

Ayak tırnaklarınızı düz olarak ve çok fazla kısaltmadan kesin. Bunun sadece yaklaşık ayda bir kere yapılması gerekir, çünkü ayak tırnakları el tırnaklarından daha yavaş uzar.

Bunlar aynı zamanda daha da kalıncadır, özellikle başparmakta dolayısıyla tırnak kesmek için en uygun zaman banyo sonrasıdır.

Tırnaklarınıza Dikkat Edin

Tırnak batmaları genellikle ayak başparmağında olur. Bu durum, başparmağın ucu kıvrılıp altındaki yumuşak dokuya girerek, uzamaya devam ettiği zaman meydana gelir.

Bunlara tırnakların hatalı kesilmesi, tırnaklarınızın büyüme biçimi (ortaya kıyasla kenarlarda daha fazla büyüme) ve vuran ayakkabıların basıncı yol açar.

Sürekli olarak sivri burunlu yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların bu problemden etkilenme ihtimalleri özellikle fazladır. Eğer hafifçe batmış bir tırnağınız varsa fazla tırnağı yontun ve battığı kenarın altına onu kaldırmak için küçük steril pamuk parçaları yerleştirin.

Acı ve kırmızılık azalana kadar her gün bu pamukları değiştirin. Eğer enfeksiyon oluşursa (bunun belirtisi şiddetli ağrı ve cerahat akıntısıdır) doktora gidin.

Eğer şeytantırnağınız varsa kopartmaya kalkışmayın. Kopartmak daima canlı dokunun da bir parçasını yaralar. Bunun yerine dışa doğru hafif bir açı bırakarak dikkatlice kesin.

Bu tekrar olmasını önleyebilir. Bir el losyonu ile yumuşatmak da şeytantırnaklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı tırnaklar, pürüzsüz olup girintisi çıkıntısı yoktur. Bunların renk ve yoğunluğu düzenlidir, renk bozukluğu olan lekelerden arınmıştır.

Unutmayın; Hiçbir tırnak bakım maddesi size sağlıklı tırnaklar sağlayamaz.

Tırnaklarınıza mümkün olan en iyi görünümü sağlamanın tek yolu bunları zedelemekten ve tahriş edici maddelerden (kimyasal maddeler ve deterjanlar) korumak ve ondan sonra bunları düzenli olarak temizleyip kesmektir.