Kulak Sağlığı Ve Kulak Temizliği

Kulak Temizliği ve Kulak Sağlığı

İşitme organımız olan kulak, dış kulak yolundaki cildi enfeksiyonlardan korumak amacıyla buşon adı verilen bir salgı üretir. Bu salgı dışarıdan gelen toz ve diğer partikülleri tutarak kulak yolunun dışa doğru yapısı sayesinde kulak kepçesine doğru atar.

Buşonun yoğun olması, tozlu ortamlarda bulunma ve salgının dışarıya atılmasına engel faktörler, buşonun kulak kepçesi içinde birikmesine yol açar.

Kulak salgısı normalde dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda kulakta birikerek tıkanıklığa yol açar.

Buşonun birikmesinde genellikle şunlar neden olur;

1. Temizleme amacıyla kulak içine yabancı bir cisim sokmak,
2. Tozlu ve kirli ortamlarda çalışmak,
3. Dış kulak yolundaki darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması,
4. Kulakta salgılanan buşonun fazla yoğun olması,
5. Kulağa su kaçtığında (deniz, banyo vs.) dış kulak yolundaki az miktarda salgının şişmesi.

Kulak Temizliği

Kulak temizliğinde kulağa, yabancı maddeler sokmak son derce tehlikeli bir uygulamadır. Dış kulak yolunun en derin kısmında kulak zarı bulunur.

Kulağı temizlemek için sokulacak herhangi bir yabancı cisim kulak salgısını zara doğru itebileceği gibi kulak zarına da zarar verebilir.

Ucu pamuklu kulak temizleme çubuğuyla kulağınızı temizlemeye çalıştığınızda pamuğun ucuna biriken salgıyı görünce kulağınızı temizlediğinizi düşünebilirsiniz. Oysa ki, burada yapılan kulak içindeki buşonu biriken toz ve diğer partiküllerle birlikte kulak zarına doğru ittirmekten ibarettir.

Bu işlem esnasında kulaktaki buşonun bir kısmı çubuğun ucuna yapışırken, daha fazlası kulak zarına doğru itilmekte ve erişilemeyecek kadar derinde birikerek kulak tıkanıklıklarına yol açmaktadır.

Öncelikle bir KBB uzmanının muayenesi ve tıkanıklığın gerçekten buşona bağlı olup olmadığı belirlenmelidir. Buşon saptandıktan sonra yapılacak tek şey buşonu çıkarmaktır.

Kulak kiri, işitme kaybı, işitme kaybına bağlı dikkat eksikliği, kulak ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesine ve kulak basıncının artması denge kaybına neden olabilir.

Bunun için en çok 3 yöntem kullanılır;

- Küret ile temizleme
- Aspiratör ile vakumlama
- Su ile yıkama

Su ile yıkamanın dezavantajı kulak zarının delik olduğu durumlarda orta kulağa zarar vermesi ve dış kulak iltihaplarında da uygulanmasının sakıncalı olmasıdır.