Deri Ve Vücud Sağlığı

Vücut ve Deride Kaşıntı

Kaşıntı Nedir?

Kaşıntı, gerçekte, bir tür ağrıdır. O denli şiddetli olabilir ki, en şiddetli ağrılardaki gibi dayanılması güç olabilir. Alerjiye bağlı deri ya da kulak kaşıntısı çekmiş olanlar, bunu bilirler.

Kulağınızda ve hemen altındaki derinin üzerinde bir mantar enfeksiyonu vardır. Burası, mantarın üremesi için mükemmel bir yerdir. Herhangi bir kronik akıntı ya da kulak kiri birikmesi, bu rutubetli, sıcak, karanlık yerde evine yerleşen mantar için çok güzel bir beslenme yeridir.

Deri iltihaplanıp tahriş edildiğinde başka bakterilerin de saldırısına uğrar ve oldukça ağrılı bir enfeksiyon doğurur. Kaşıntının tedavisi, mantara karşı güçlü bir saldırıyla olur.

Hassas kulak dokusunu daha çok zedelememek için yıkama aygıtıyla doğrudan görerek kulak yıkanmalıdır. Mantar o denli hızlı ürer ki, doktor onu yıpratmak için sürekli kontrol altında tutmalı ve kulağı yeni kortizon ve antibiyotik ilaçlarıyla tedavi etmelidir.

Ciltte Kaşıntı Tedavisi

Kaşınma Sebepleri;

Dermatit gibi iltihaplar. Uyuz, bitlenme gibi hastalıktır. Sıkıntı ve üzüntü, müzmin kaşıntılar.

Belirtiler;

Gittikçe daha fazla kaşıntıya yol açan kaşınma sürerse deri kalınlaşır ve kaşınma alışkanlık halini alır. Bir türlü geçmeyen kaşıntılar cildiye uzmanına muayene ettirilmelidir.

Korunma;

Kaşıntının altında yatan faktörü tedavi etmek gerekir. Birkaç gün üst üste kaşınırsanız mutlaka doktora danışılmalıdır. Kalamin gibi serinletici losyonların faydası olur. Lokal anestezik içerebilecek kaşıntı giderici spreylerden kullanmak doğru değildir. Cilt hekimi, uygun tedaviyi tavsiye edecektir.

İnsanı rahatsız eden, hatta uykudan bile uyandırabilen, deriyi el ve tırnakla kazımak isteğine kaşıntı (tıp dilinde pruritus) denir. Çoğu kez deri hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen kaşıntılarda deride lezyon denilen bir dış belirti vardır. Bazı deri hastalıklarında ise kaşıntı olmaz.

Kaşıntılı deri hastalıklarının başında uyuz parazitinin yaptığı ve en çok parmak araları, bileğin ön yüzü ve karında sillon şeklinde izleri görülen bulaşıcı hastalık gelir.

Bitlenmede de en çok omuzlarda olmak üzere gece gündüz kaşıntı vardır. Alerjik kaşıntılar toksik dermit, kontakt dermit veya ürtiker gibi deri belirtisi meydana getirirler. Bağırsak parazitleri özellikle çocuklarda burun kaşıntısı yapar.

Hodgkin hastalığında, kan kanserlerinde ve bazı mantar hastalıklarında da başlangıçta kaşıntı vardır. Kurdeşen kaşıntı yapan alerjik deri hastalıklarının tipik belirtisidir. Bir bakteriye, yiyeceğe, ilaca, sıcak veya soğuğa alerjisi olanlarda görülür. Strofulus, lichen, plans, psoriasis (sedef) gibi deri hastalıkları da kaşıntılı seyrederler.

Lokal (yani belli bölgede) kaşıntılar anüste, vulvada, kulakta, gözde, burunda çeşitli sebeplerden (kir, akıntı, iltihap, nörodermatid, parazit) meydana gelmektedir.

Psikonejik (ruhî) sebeple de kaşıntı olur ve kaşındıkça lokal nörodermatit ve ödem gelişir. Tedavi kaşıntının sebebine göre yapılır. Endojen kaşıntılarda en çok antihistaminik ilâçlar kullanılmaktadır.